מטפלת באמצעות אמנות

נעים מאוד אני מטפלת באמצעות אמנות, בוגרת התוכנית לטיפול באמצעות אמנות מאוניברסיטת חיפה. בעלת ותק של מעל 13 שנים. עבדתי מספר שנים בבתי ספר בלוד ובמרכז טיפולי במודיעין. אני בעלת קליניקה פרטית בה אני עובדת עם ילדים והוריהם, עם נוער ועם מבוגרים. כמו כן, אני עובדת בתיכון האתגרי ברנקו וייס.

אני לומדת טיפול CBT – פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית.

מהו טיפול באמנות?

טיפול באמצעות אמנות הינו מקצוע בריאות העוסק בטיפול נפשי. בטיפול נעשה שימוש בתהליכי יצירה והבעה אמנותיים שמטרתם לטפל ולסייע להתמודד עם הפרעות נפשיות, התנהגותיות, התפתחותיות ואורגניות. טיפול באומנות הוא טיפול רגשי בו עוברים תהליך של צמיחה, התפתחות, גדילה ומודעות, בעזרת חומרי אמנות וכוחה של היצירה, בד בבד עם הליווי המקצועי והתומך של המטפל.

הטיפול מתאים לילדים משום שלרוב משחק ויצירה זו שפתם הטבעית והמועדפת ולכן זו דרך טובה לתקשורת, שמהווה דרך לשינוי והתפתחות. 

לנוער הטיפול באמצעות אומנות מתאים משום ששיחות ושאלות נתפסות לרוב כמציקות בגיל ההתבגרות, והציור והיצירתיות משמש כביטוי ושפה ידידותית יותר להבעת רגשות המורכבים המאפיינים את הגיל.  

למבוגרים היצירה בטיפול נותנת הזדמנות, לחוות חוויות ראשוניות, חדשות ואותנטיות. לעיתים אצל מבוגרים שהשפה המילולית היא הדומיננטית והרווחת, שפת הרגשות נסתרת. היצירה מאפשרת דרך להכיר את שפת הרגש ולחבר בינה לבין השפה המילולית.

דרך טיפול באמנות ניתן להיעזר בקשיים ובעיות מגוונות למשל:  דימוי עצמי נמוך, נוקשות, קושי בהבעת רגשות, התקפי זעם, בעיות חברתיות, חוסר גבולות, קשיי תסכול, בעיות קשב וריכוז, חרדות ועוד.

כמו כן, אני מעבירה סדנאות וחוגים של הורים וילדים יחדיו. חוג יצירה ושיחה. חוג המאפשר זמן של ביחד להורה ולילד/ה. לא פעם אנו רוצים זמן איכות עם הבן או הבת שלנו. זמן נקי מהעבודה, ממטלות הבית, מהילדים האחרים ומכל טרדות היומיום. זמן כזה מתאפשר בחוג באופן קבוע כל שבוע. בחוג אנו יוצרים כרצוננו בחומרים מגוונים. כך כל צמד של הורה וילד/ה יוצר את יצירותיו שלו. למשל צמד אחד יכול לתפור, האחר לנגר, השלישי לבנות, הרביעי לצייר וכן הלאה. במהלך החוג כל צמד ניגש לזמן של שיחה אינטימי שלהם. שיחה שאני מכוונת ומדריכה וכל צמד מדבר בארבע עיניים. שיחה זו מאפשרת להבין דברים שקרו. לדבר על רגשות שצפו ועלו ועוד ועוד.

את הקשר של הורים וילדים אני פוגשת כבר בתחילת הדרך כמנחת קבוצות ומנהלת של תוכנית “קודם אמא” בויצ”ו מודיעין, תוכנית לנשים לאחר לידה.